Festival Jihočeské Nové Hrady

Hudební festival JIHOČESKÉ NOVÉ HRADY 2020 nabízí pět celovečerních koncertů a unikátní výstavu slavných italských, francouzských, německých a českých houslí čtyř staletí!!!

Festival, který se již stal trvalou součástí jihočeského kulturního života, letos nabízí koncerty na Nových Hradech, v Dobré Vodě a Trhových Svinech. Umělecký ředitel festivalu, houslista Jaroslav Svěcený, který je zároveň v roli interpreta-hostitele, pozval opravdu renomované interprety: varhaníka Pavla Svobodu, klavíristku Lucii Tóth, arménskou sopranistku Varine Mkrtchyan, violistku Jitku Hosprovou, harfistku Barboru Plachou, akordeonistu Ladislava Horáka…Osobitá dramaturgie bude opět šitá na míru jednotlivým místům konání koncertů. Například v barokním kostele v Trhových Svinech bude festivalový koncert věnován Roku Trhovosvinecké madony (1520-2020), v kostele na Dobré Vodě zazní poprvé v České republice housle Antonia Stradivariho z roku 1667 i jeho současníků za zvuku tamních nádherných barokních varhan atd. Obrovským tahákem bude tentokrát i nedělní Výstava italských, francouzských, německých a českých houslí 17.-20.století na Nových Hradech!!! 23.srpna od 15:00 ji komentovanou prohlídkou v barokním sále Rezidence odstartuje Jaroslav Svěcený a představí mimo jiné originály houslí Guarneriho, Stradivariho, Guadagniniho, Rogeriho, Ruggeriho, Stainera, Vuillauma a dalších fenomenálních mistrů 17.-20.století, zapůjčené ze soukromých sbírek států EU!!! Festival nezapomíná ani na lokální mladé talenty z nichž jmenujme alespoň vynikajícího třeboňského akordeonistu Martina Šulce.

,,Příprava letošního ročníku nebyla ze všeobecně známých důvodů vůbec jednoduchá, ale my jsme se nenechali odradit negativní rétorikou současného všedního dne a chceme letošním festivalem poukázat na fakt, že živá hudební kultura je nedílnou součástí naší společnosti. Hudba v krásném prostředí je tím nejlepším  antidepresivem na ,,blbou náladu“, říká Jaroslav Svěcený.

Vstupenky na festival je možno zakoupit na KIC Nové Hrady, tel.: 386362195, 602150208, kic@novehrady.cz , www.kicnovehrady.cz . Cena vstupenky: 350 Kč. Začátky koncertů jsou vždy ve 20:00.

Jaroslav Svěcený, umělecký ředitel festivalu